AKTUELLT

Kanslist Sollentuna VK

Styrelsen

Sollentuna Volleybollklubb är en klubb med stolta anor och stor ungdomsverksamhet samt elitlag för både damer och herrar så väl inomhus som på beachen. Klubben vill vara ledande i utvecklingen av svensk volleyboll och för att kunna fortsätta växa söker vi nu en Kanslist som vill vara delaktig i att utveckla framtidens idrottsförening!

Ytterligare en 3-poängare för Damer D

Det rullar på bra för tjejerna i Damer D, på söndagen tog man emot Jomala på hemmaplan och vann med 3-0. Därmed tog man sin sjunde raka trepoängare och har nu en ointaglig ledning inför sista omgången i Division 2 Östra.

 

 

 

Förra helgen besegrade man IF Stockholms Vingar C inne på Forsgrenska men nu väntade serietvåan Jomala IK B hemma i B-hallen (Damer D var till skillnad från sina äldre klubbkompisar förskonade från trafikproblem).

Tjejerna visade att de är värdiga serieledare och Jomala kunde inte rubba dom.
I tredje set utmandes de våra lite extra av sin coach som då valde att låta några gå på andra positioner än vad de normalt brukar, spelarna svarade på utmaningen och anpassade sig snabbt utan att tappa fart.

Slutresultat:
Sollentuna VK D –  Jomala IK B    3 – 0  (25-7, 25-14, 25-15) 

Spelade gjorde: Sandra, Jenny, Emma P, Ema, Johanna, Elsa, Agnes, Evelina, Mai och Filippa
Coach: Ulla

Nästa match är den sista för i år, då väntar Lidingö SK på bortaplan (Gångsätrahallen)