AKTUELLT

Kanslist Sollentuna VK

Styrelsen

Sollentuna Volleybollklubb är en klubb med stolta anor och stor ungdomsverksamhet samt elitlag för både damer och herrar så väl inomhus som på beachen. Klubben vill vara ledande i utvecklingen av svensk volleyboll och för att kunna fortsätta växa söker vi nu en Kanslist som vill vara delaktig i att utveckla framtidens idrottsförening!

Tre Sollentunaspelare med i flickornas U17 landslag

Inför Nordiska Mästerskapen har tre spelare från Sollentuna tagits ut till flickornas U17 landslag. Turneringen spelas 7-9 september i Kourtane, Finland, och i årets upplaga är det -96:orna i de olika länderna som möts.

 

Sollentuna 96:or som är regerande svenska mästare sedan man vann SM-Guld i U17-klassen i Göteborg i april, har tre tjejer med i U17-landslaget som ska spela NM i finska Kourtane 7-9 september. Diana Lundvall var med redan i förra årets NM och även i sommarens 8-nationersturering i Italien men nu gör Hanna Remme-Larsen och Ann Wilhelmsson sin debut i landslagssammanhang.

Peter Wilhelmsson, tränare för tjejerna i Sollentuna, kommenterar landslagsuttagningen så här:

– Alla tre tjejerna har under flera säsonger tränat hårt och målmedvetet med SM-guldet som senaste kvitto. Det är kul när hårt arbete ger resultat och det ska bli kul att följa vad våra Sollentunaspelare kan bidra med i NM.

Vi i Sollentuna önskar dem lycka till.