AKTUELLT

Beachläger Sommaren 2025

Beachsektorn

Anmälan till SVK’s Beachvolleybollläger på Rösjö Beach är öppen!

Silver och brons i Volley2000-mästerskapen

Det blev två ytterligare medaljer för Sollentuna Volley när man i U15-klassen tog silver och brons. Sollentunas

P98:or åkte ut i slutspelet i en knallhård semifinal mot Falkenberg men repade mod och besegrade Värnamo i bronsmatchen. Sollentunas F98:or gick hela vägen till final och inledde strålande med 25-9, men matchen gick till skiljeset och trots tappert kämpande och 12-10 ledning så fick man denna gång nöja sig med en fin silvermedalj.

 

 

Sollentuna Volleybollklubb reste med en trupp bestående av 129 spelare och ledare samt 23 lag till Volley2000-mästerskapen i Falköping helgen 5-6 maj. Många härliga prestationer är utförda, men bäst gick det för 98:ornas två lag som lyckades ta hem silver respektive brons i U15-klassen.

 

Silver i FU15

I FU15 svartgrupp hade Sollentuna med tre lag men när lördagens gruppspel var färdigspelat så visade det sig att två lag stött på för tufft motstånd för att avancera till kvartsfinal. Lag Lucror hade dessutom fått ge sig i skiljeset mot välspelande Örkelljunga och vägen i slutspelet skulle därmed bli tuffare som grupptvåa. Motståndare i kvartsfinalen var Engelholm och återigen blev det en tuff tresetare för SVK Lucror där man tillslut vann med 2-1 (25-20, 24-26, 15-10) efter en lång och jämn match.


Kajsa spelar bagger i semifinalen och Filippa smashar i finalen

Semifinalen spelades mot Värnamo och i den matchen syntes det ganska tydligt att Sollentunatjejerna hade siktet inställt på final, för i slutet på seten var man riktigt på tårna och slet extra mycket. Seger med 2-0 (25-19, 25-21).

Vinjetten till finalen föregicks av brist på information från arrangörerna om var och när matchen skulle spelas vilket knappast var det finalagen gått och hoppats på hela säsongen. Kanske störde denna incident Sollentuna minst för första set på finalen blev visserligen trevlig med Sollentunaögon men det blev kanske ovanligt stora siffror och setvinst med 25-9. Ett heltänt lag Lucror spelade mycket bra volleyboll medan tjejerna från Södertälje hade det bra mycket tyngre. Andra set blev jämnt fram till 12-13 innan Södertälje drog ifrån och vann med stort med 25-16. Skiljeset blev spännande med Södertälje i ledningen 8-7 vid sidbytet, men Sollentuna kämpade sig tillbaka till ledning 12-10. Bollen efter blir lite avgörande då ett överlägg går tillbaks till egen sida via nätet och ger 12-11. Därefter servar Södertälje starkt och tar 4 raka poäng och avgör finalen.

Lag SVK Bellum och SVK Salire gör en bättre söndag och slutar på en 10:e resp 11:e plats i turneringen. Sollentuna har tre raka finaler i FU15 med facit guld, guld och silver vilket är ett resultat man kan vara mer än nöjd med.


Sollentuna Lucror: Sara (coach), Jojo, Kajsa, Filippa och Hanna

Brons i PU15

I killarnas svarta PU15-klass ställde Sollentuna upp två lag, Fishiko och Magma. Bägge lagen genomför en mycket bra turnering då man, sett i backspegeln, enbart förlorade mot finallagen. Lag Magma hade Falkenberg Svart och Lund i gruppspelet och förlorade mot bägge men gjorde insatser man ska vara stolt över. Mot Lund spelade man 0-2 (19-25, 21-25) och mot Falkenberg hade man ledningen 20-15 i första set och 23-23 och 24-24 innan man förlorade med 24-26 och därefter andra set med 17-25. I sista gruppspelsmatchen sent på lördagseftermiddagen vinner Sollentuna Magma över Hylte med 2-1 (25-17, 20-25, 15-11). Det var trötta ben som slet i denna match och som visade vilja trots tröttheten.


Anton anfaller och coach Calle har timeout

Sollentuna Fishiko hade en första dag med idel 2-0 segrar över Falkenberg Röd, Södertelge och Värnamo där man spelade bra och höll ner motståndarnas siffror till under 15 i alla set. I semifinalen på söndagen mot Falkenberg Svart inledde man med en stabil 25-17 vinst i första set men därefter blir andra set jämnare men med Falkenberg i ledningen där Sollentuna inte lyckas bäst på slutbollarna och setet förloras med 20-25. Skiljeset börjar bra för Sollentuna Fishiko med ledning 8-4 och 12-9, men därefter hamnar man i en jobbig situation där Falkenberg pressar på ordentligt och vänder 12-9 till 12-14. Sollentuna räddar två matchbollar och det är stor dramatik på slutbollarna som bägge tyvärr går till Falkenberg.


Niklas och Fredrik i servemottag

SVK Fishiko går in till bronsmatchen med rätt attityd och säkrar medaljen med 2-0 (25-17, 25-13). Falkenbergs formkurva pekade klart uppåt under turneringen och man vinner ganska klart i två raka set finalen mot Lund. 


bronslaget: Oskar, Fredrik, Anton, Niklas   samt    Magma: Erik, Felix, Robin, Adam

Sollentuna Magma genomför en stark andra dag och slutar på en 5:e plats efter att ha besegrat Falkenberg Röd med 2-0 (25-17, 25-12) och Södertelge med 2-0 (25-21, 25-23). Sollentuna gör därmed en riktigt stark turnering där man har med två lag högt upp i resultatlistan.