AKTUELLT

Kanslist Sollentuna VK

Styrelsen

Sollentuna Volleybollklubb är en klubb med stolta anor och stor ungdomsverksamhet samt elitlag för både damer och herrar så väl inomhus som på beachen. Klubben vill vara ledande i utvecklingen av svensk volleyboll och för att kunna fortsätta växa söker vi nu en Kanslist som vill vara delaktig i att utveckla framtidens idrottsförening!

Maggie fortsätter i damlaget

Magdalena Persson Kjessel fortsätter i damlaget under säsongen 2011/2012. “Maggie” är en stor lagspelare som genom sin rutin från landslagsspel och USA-spel kommer att vara oerhört viktig för Sollentuna kommande säsong. Hon har efter att ha gått ut Volleybollgymnasiet i Falköping hunnit med spel i Örebro och Katrineholm innan hon inför förra säsongen valde att flytta tillbaka till Stockholm och spela med Sollentuna VK.

 

– “Maggie” är 27 år i år och det är kul att se spelare fortsätta satsa i en tid där alltför många lägger av för tidigt, säger sportchef Peter Hodor. Att bli bra på volleyboll tar tid och många hinner lägga av innan de nått sin fulla potential. “Maggie” kommer genom sitt mogna sätt att vara en av ledarna i laget och jag tror vi kommer få se mycket bra saker av henne i år. Det är också kul att en Stockholmstjej som flyttar “hem” väljer att fortsätta satsa på volleyboll i Sollentuna VK, avslutar Peter”.