AKTUELLT

Kanslist Sollentuna VK

Styrelsen

Sollentuna Volleybollklubb är en klubb med stolta anor och stor ungdomsverksamhet samt elitlag för både damer och herrar så väl inomhus som på beachen. Klubben vill vara ledande i utvecklingen av svensk volleyboll och för att kunna fortsätta växa söker vi nu en Kanslist som vill vara delaktig i att utveckla framtidens idrottsförening!

Säsongsstart för ungdomar 28-29 augusti

Sommarlovet drar snart sin sista suck och inomhussäsongen för Sollentuna Volleys ungdomar startar med den traditionella inspikeshelgen 28-29 augusti. Mer information om detta hittar du här. 


Letar du efter information om hur man gör för att börja så finns det under menyn Ungdom > Nybörjarinfo.

INSPIKESHELG 28-29 AUGUSTI!


Säsongen 10/11 startar traditionsenligt med en Inspikeshelg i Sollentuna sporthall. Tränare under helgen kommer klubbens egna tränare vara samt även våra elitspelare. Det fina med denna uppstart är att när ni sedan sätter i gång träningen med era respektive lag så kommer ni redan att ha två träningspass i kroppen.


Inspiken är åldersindelade och ser ut som följer:


GRUPP 1: Spelare födda -97 och yngre
GRUPP 2: Spelare födda -96 och äldre


Lördag 28 augusti
Grupp 1 10:00-11:30
Grupp 2 13:00-15:00


Söndag 29 augusti
Ungdomstränarmöte 11:30-13:00
Grupp 1 10:00-11:30
Grupp 2 13:00-15:00


Samtliga träningspass hålls i Sollentuna Sporthall, A-hallen.


Efter söndagens träningspass så får alla spelare information om när träningen startar utav sina tränare.