Sollentunas herrar förlorade på söndagen en välspelad match mot nya Hylte. Det var en kamp från första till sista bollen där publiken stundtals bjöds på högklassig volleyboll i Arena Satelliten, men där nya Hylte med sina utländska förstarkningar tillslut vann. Totalt skiljde bara 4 bollar mellan lagen och slutresultaten blev 1-3 (25-20, 23-25, 22-25, 21-25).
Nya Hylte är ett helt annat lag som håller hög klass i årets elitserie. Tillskotten i form av Urban Anderssons comeback samt nye passaren Ryan Ammerman och spikern Taylor Wilson gör att alla lag kommer att få se upp med Hylte framöver, vilket står lite i kontrast till höstens resultat.
I första set är det Sollentuna som inleder bäst och som utnyttar sina chanser. Grunden ligger i ett mycket stabilt servemottag. Man är först till bägge tekniska timeouterna och har setbollar redan vid 24-19. Hylte har svårt att få stopp på i princip alla Sollentunas anfallsutvägar.

Diego da Gama Felicissimo anfaller mot Hylteblock
Andra set är jämnare och Hylte får bättre utdelning i block vilket gör att det är jämnt i poängställningen hela vägen men där Hylte lyckas skapa sig en liten ledning i slutet vilket gör att man tar hem setet med minsta möjliga marginal. I tredje set leder Sollentuna med 6-1 och i fjärde med 11-6 men i bägge seten lyckas Hylte kämpa sig tillbaka och vinna. Stor del i Hyltes vinst har bl a Mathew Ceran som är lyckosam i sitt blockeringsspel och i sina anfall och ideligen hittar möjligheter att slå block ut på Sollentuna.
Lars-Göran Eriksson, Sollentunas headcoach, kommenterar matchen så här:
– Det är små marginaler som skiljer i denna match, faktiskt bara fyra bollar. I andra set är det riktigt nära att vi får en 2-0 ledning och vi borde inte släppt fjärde set. Men det är ett steg i rätt riktning och alla som såg oss idag såg att Sollentuna är på gång.

Dave Egan in action
Till bästa spelare i Sollentuna utsågs passaren Dave Egan, som gjorde en av sina bättre matcher denna säsong och stundtals överglänsde sin utländska kollega i Hylte. Bästa spelare i Hylte utsågs svenske högerspelaren Martin Larsson som blev näst bäste poängplockare i Hylte.
Matchfakta:
http://www.volleyboll.se/result.aspx?WCI=wiResults&WCU=2377104
Nästa match:
Sollentuna – Habo, söndagen 14 februari kl 17:00 i Arena Satelliten