Sollentuna Volleybollklubb är en klubb med stolta anor och stor ungdomsverksamhet samt elitlag för både damer och herrar så väl inomhus som på beachen. Klubben vill vara ledande i utvecklingen av svensk volleyboll och för att kunna fortsätta växa söker vi nu en Kanslist som vill vara delaktig i att utveckla framtidens idrottsförening!
Grand Prix kvalificering allt närmare för Sollentunas damer!
Grand Prix kvalificering allt närmare då Sollentunas damlag på söndagen besegrade gästande Norsjö med 3-0 (25-13, 25-20, 25-23).
Nu med bilder på
Sollentuna började dock matchen disciplinerat och Norsjö spelarna såg tämligen bortkomna ut i då hemmalagets block/försvarstaktik fungerade ypperligt redan från start den här eftermiddagen.
De två första seten vanns enkelt men i det tredje var det prekärt läge då Norsjö hade ledningen med hela 21-17 innan Sollentunas försvar lyckades med att få upp några viktiga bollar.
Det var ett anfallsstarkt Sollentuna som inte bjöd Norsjö på några enkla räddningar eller missar.
– Det är bra fart på våran sida, säger damlagets tränare Johan Svensson. Vår libro Cissi Skoog med flera räddar även i denna match mycket bollar men skillnaden är att vi kommer till riktiga anfall vid de flesta tillfällen. Vi kan konstatera att det var länge sedan Sara Mild och Andrea Jacobsson fungerade så här bra under en hel match.