AKTUELLT

Kanslist Sollentuna VK

Styrelsen

Sollentuna Volleybollklubb är en klubb med stolta anor och stor ungdomsverksamhet samt elitlag för både damer och herrar så väl inomhus som på beachen. Klubben vill vara ledande i utvecklingen av svensk volleyboll och för att kunna fortsätta växa söker vi nu en Kanslist som vill vara delaktig i att utveckla framtidens idrottsförening!

Stockholm Volley Cup lördag 11/10 samling 07.30 F 95


Vi fixar caféet och tiderna är 07.30 -17.00 ca

Nu närmar det sig första SVC för Fu15 som går lördag 11/10 i Sollentuna Sporthall. Det blir en lång dag, i programmet står det att vi skall börja 08.00. Samling bör ske 07.30 så vi hinner sätta upp nät, få igång administrationen mm. Det lär även bli ganska lång dag, håller på till framåt 17.00 skulle jag tro.

Vi är arrangörer. Detta innebär att:

*    Vi skall ha några som sköter administrationen, Peter kan du ta på dig ett ansvar där, behöver vi 2 eller 3 pass med 2 personer på varje? Om vi är 2-3 st, F96 2-3 samt P95-96 1 st så lär vi klara oss. Jag kollar med de andra lagen när jag fått från dig Peter hur många vi behöver vara.
*    Vi skall arrangera ett café, så vi får in pengar till lagkassan. I år finns inte kansliet på plats vilket innebär att det finns inget som klubben ställer upp med. Vi behöver:

        *    Kaffebryggare med tillbehör
        *    Vattenkokare
        *    Kaffekoppar
        *    Assietter
        *    Socker och mjölk
        *    Bakverk
        *    Frukostmackor
        *    Eftersom serveringen inte finns i år så kan vi servera med matnyttigt, typ pastasallad
        *    Mm mm

    *    Hoppas att caféansvariga sätter fart på vad föräldrarna kan göra samt fixar serveringsschema. Jag har lite koll på vad som gick åt förra gången.