AKTUELLT

Sommarläger v33

admin

Sollentuna Volley arrangerar dagläger under vecka 33 för alla födda 2002-2012

SM-historik 1962-2018

Svenska mästare from 1962 – 2018

År Herrar Damer JSM herr JSM dam
1962 Kolbäcks VK Bosöns IK
1963 Kolbäcks VK Bosöns IK
1964 Kallhälls BK Bosöns IK
1965 Kolbäcks VK Kolbäcks VK
1966 Lidingö SK Bosöns IK
1967 Lidingö SK Bosöns IK Sollentuna VK Vara VK
1968 Lidingö SK Vallentuna VBK Sollentuna VK Vara VK
1969 Lidingö SK Kolbäcks VK Alingsås VK Värnamo FK
1970 Lidingö SK Värnamo FK Alingsås VK Värnamo FK
1971 Lidingö SK Alingsås VK Bromma KFUM Värnamo FK
1972 Lidingö SK Värnamo FK Bromma KFUM Värnamo FK
1973 Lidingö SK Värnamo FK Bromma KFUM Värnamo FK
1974 Lidingö SK Värnamo FK Kolbäcks VK Sollentuna VK
1975 Lidingö SK Sollentuna VK Lidingö SK Värnamo FK
1976 Lidingö SK Sollentuna VK Lidingö SK Värnamo FK
1977 Lidingö SK Sollentuna VK Lidingö SK Upsala Stud. IF
1978 Lidingö SK Sollentuna VK Lidingö SK Upsala Stud. IF
1979 Lidingö SK Sollentuna VK Floby VK Nyköpings FK
1980 Lidingö SK Sollentuna VK Ultuna VS, Uppsala Nyköpings FK
1981 Lidingö SK Sollentuna VK Bromma KFUM Sollentuna VK
1982 Floby VK Sollentuna VK Floby VK Vallentuna VBK
1983 Progona VBK Sollentuna VK Vallentuna BK Vallentuna VBK
1984 Sollentuna VK Sollentuna VK Floby VK Floby VK
1985 Sollentuna VK Sollentuna VK Ystad IF Kolbäcks VK
1986 Sollentuna VK Sollentuna VK Ultuna VS Nyköpings FK
1987 Lidingö SK Sollentuna VK Sollentuna VK Vallentuna VBK
1988 Sollentuna VK Sollentuna VK Sollentuna VK Floby VK
1989 Kungälv VBK Upsala Stud. IF Hylte VBK Floby VK
1990 Lidingö SK Sollentuna VK Sollentuna VK KFUM Örebro
1991 Kungälv VBK Sollentuna VK Sollentuna VK Sollentuna VK
1992 Kungälv VBK Sollentuna VK Sollentuna VK Sollentuna VK
1993 Kungälv VBK Uppsala VBS Floby VK Vallentuna VBK
1994 Uppsala VBS Vallentuna VBK Floby VK VK Veddige
1995 Hylte VBK Sollentuna VK Hylte VBK VK Veddige
1996 Hylte VBK KFUM Örebro Habo Wolley VK Veddige
1997 Floby VK KFUM Örebro Sollentuna VK Spårvägen
1998 IKSU, Umeå KFUM Örebro Sollentuna VK Spårvägen
1999 Örkelljunga VK KFUM Örebro Sollentuna VK Spårvägen
2000 Hylte Volley BK KFUM Örebro Habo Wolley Gislaved VBK
2001 Hylte Volley BK KFUM Örebro Sollentuna VK Gislaved VBK
2002 Örkelljunga VK Katrineholms VK Hylte Volley BK Engelholm VBK
2003 Örkelljunga VK Örebro VS Habo Wolley Kolbäck VK
2004 Örkelljunga VK Örebro VS Vingåker Ängelholm
2005 Hylte Volley BK Örebro VS Vindrarp Sollentuna VK
2006 Hylte Volley BK Engelholm Vingåker Vallentuna
2007 Falkenberg Sollentuna VK Vingåker Vallentuna
2008 Falkenberg Örebro VS Hylte Volley BK Gislaved VBK
2009 Falkenberg Engelholm Sollentuna VK Engelholm
2010 Linköping Katrineholm Falkenberg Vallentuna
2011 Falkenberg Katrineholm Falkenberg Svedala
2012 Linköping Lindesberg Sollentuna VK Svedala
2013 Hylte/Halmstad Katrineholm Lund Sollentuna VK
2014 Falkenberg Hylte/Halmstad Vingåker Vallentuna
2015 Linköping Engelholm Falkenberg Engelholm
2016 Falkenberg Engelholm Sollentuna VK Norsjö
2017 Linköping Engelholm Falkenberg Sollentuna VK
2018 Hylte/Halmstad Engelholm Engelholm Norsjö

Se även maratontabell

Resultat från samtliga ungdomsmästerskap finns på förbundets hemsida