AKTUELLT

Kanslist Sollentuna VK

Styrelsen

Sollentuna Volleybollklubb är en klubb med stolta anor och stor ungdomsverksamhet samt elitlag för både damer och herrar så väl inomhus som på beachen. Klubben vill vara ledande i utvecklingen av svensk volleyboll och för att kunna fortsätta växa söker vi nu en Kanslist som vill vara delaktig i att utveckla framtidens idrottsförening!

Guld, Silver och Brons i U17 beach!


Guldlaget i U17 beach 
Silver och bronslagen i U17 beach 

Ungdomsbeach turneringarna i Södertälje fortsatte på söndagen med U17-klassen för pojkar och flickor och Sollentuna åkte hem med ett guld, ett silver och ett brons. Vinsten kom i tjejklassen där F94:orna Gabriella, Carolina och Emelie vann finalen mot Tierp med 2-0 (26-24, 21-9). I killklassen slutade SM-guldgänget från Göteborg på 2:a och 3:e plats med Södertäljes beachkillar före sig.

I flicksidan hade Sollentuna med 3 lag i U17-klassen då ett lag från F93 och 2 lag från F94 ställde upp. Under årets hittills varmaste dag spelades det beachvolley ute i Mälarbadet där ena semifinalen gick mellan Tierp och Södertälje och den andra mellan Sollentuna och Sollentuna. I finalen lyckades Sollentunas F94:or bemästra värmen, bollen och kylan bäst vilket resulterade i välförtjänt 2-0 vinst efter ett mycket jämt förstaset (26-24) mot Tierps-tjejerna följt av en klar vinst i andraset (21-9). Segertjutet hördes över hela badstranden!


Guldlaget i U17 beach


Silver och bronslaget i U17 beach


Gabriella servar


Gabrielle i nätduell och Carolina täcker upp


Hanna servar


Carolina slår..


…och Gabriella gör likadant…


…och Gabrielle vill också visa vad en säsong av inomhusträning givit.


Petra och Towe från F93 i bronsmatchen mot Södertälje


Towe på väg att slå in en boll

Sollentunas 92:or ställde för dagen upp med 6 spelare och två lag. I silverlaget spelade de blivande RIG:arna Staffan, Andreas G och Andreas E och i bronslaget spelade Calle, Christopher och Fredrik. Spel i sand är inget killarna har övat på många sekunder och trots det gör de mycket bra ifrån sig och få bara Södetäljelaget före sig i resultatlistan.


Staffan i anfall


Christopher servar


Staffan i nätduell mot Södertälje


Andreas E spikar och Christopher försöker blockera


Calle anfaller och Andreas E blockar


Mannen med strandens coolaste brillor…


Calle och Staffan pustar ut, denna dag på var sin sida nätet


Fredrik i anfall