AKTUELLT

Beachläger 2023

Beachsektorn

Anmälan till SVK’s Beachvolleyboll läger på Rösjö Beach är öppen! En oförglömlig upplevelse med sol, bad och lek men framförallt beachvolleyboll ledda av Sollentuna VKs duktiga ungdomsledare.

Brons på U16-Mästerskapet

Under helgen spelade 46 lag med spelare födda -06 och yngre i U16-Mästerskapet (“U16-SM”) som avgjordes i Falköping. SVK hade 6 lag på plats, alla i den svåraste klassen Röd/Svart.
Många bra insatser men bäst lyckades killarna i Sollentuna VK 1 som tog hem bronset!

Killarna kom tvåa i gruppen och fick möta de blivande vinnarna Habo i semin, de fick sedan spela om bronset mot EVS, man tappade första set men vände till 2-1 (16-25, 25-9, 15-13) och fick med sig en bronspengen till Sollentuna!

Av de övriga lagen, där många var ett år för unga och därmed får en ny chans i vår igen, kom tjejerna i Sollentuna VK-3 längst, de vann sin grupp och slutade på en fin 4e plats.

Länk till fullständiga resultat