AKTUELLT
Kansliet
I sommar kör vi som vanligt både beachläger (v25-28 och V32-33) och inomhusläger (v33), välkomna att anmäla er!

Est. 1960I sommar kör vi som vanligt både beachläger (v25-28 och V32-33) och inomhusläger (v33), välkomna att anmäla er!
Dags för gästkrönika #7 och även dags för någon som varit med en tid i klubben. Närmare bestämt 40 år har Lennart Kristiansson i olika former varit engagerad i Sollentuna Volley. Under en så lång tid hinner vara med om en hel del, skaffa sig massor av erfarenhet och har naturligtvis mycket att berätta. Vi i Sollentuna Volley är oändligt tacksamma för att det finns personer som Lennart och hoppas på att han siktar på 50 år samt att hans krönika inspirerar ledare till ett långsiktigt engagemang. /christer
Sollentunas P98 kom 1:a och 2:a i den näst sista omgången av PU15 klassen i Stockholm Volley Cup som spelades i Vingåker söndagen 11 mars. Med facit i hand kunde det knappast gått bättre då Sollentuna bara ställde upp med två lag.
Säsongen tog ikväll slut för Sollentunas Herrlag då man inte mäktade med att bortaslå Tierp i den viktiga tredje kvartsfinalen. Med kniven på strupen gör man kanske den minst bra insatsen i hittills och förlorar i tre raka set 0-3 (18-25, 12-25, 22-25) i en match där Dean Bittner återigen är den stora poängplockaren. Tierp visade sig vara minst ett nummer för stora sett över hela kvartsfinalserien och avancerar därför logiskt till semifinal medan Sollentuna får se sig utslagna.
Mer info kommer.
Sollentunas C herrar var även de i farten och spelade seriematch mot Västerås i Vårtvåan Nordöstra. Trots ett bra förstaset slutar matchen med förlust 1-3 (26-24, 12-25, 20-25, 17-25).
Lindesberg vinner den första kvartsfinalen med 3-1 på sin hemmaplan Lindesberg Arena. Matchen ser ut som en typisk slutspelsmatch med mycket nerver och mer kamp än skönspel. Lindesberg vinner mycket tack vare lite bättre utdelning på sin serve och servemottagning.
Sollentunas B damer hade chansen att säkra en topp tre plats i Vårettan Norra inför matchen mot Solna men lyckades inte alls med det. Istället blir det en match där man kommer in fel och som man aldrig därefter kommer in i. I både andra och tredje setet är man med upp till 10 poäng men tappar där helt. Det blir en svidande förlust med 0-3 (8-25, 15-25, 17-25) som betyder att de två kvarvarande matcherna ökar i betydelse.
Sollentunas C Damer vänder ett 0-2 underläge till vinst i matchen mot Stockholms Vingar B i Vårtvåan Nordöstra. Efter att ha förlorat med minsta möjliga marginal i de två första seten vänder så spelet och C damerna tar de nästföljande seten relativt enkelt. Mönstret upprepar sig och man vänder även 3-7 till vinst i skiljeset. Slutresultatet blev 3-2 (23-25, 23-25, 25-12, 25-17, 15-12) och i och med segern har C damerna sex raka vinster i Vårtvåan.
På lördag kl 13:30 spelas en historisk volleybollmatch i Arena Satelliten mellan Sverige och Norge. Det svenska laget heter Krutgubbar och på spelklarlistan finns ingen mindre än Einar Hamberg, vars imponerande historia och betydelse för svensk volleyboll kan läsas i hans krönika här på Sollentunas hemsida. Det norka laget heter Optimistene och är ett damlag där den äldsta spelaren förmodligen stod i sin sportsliga blom innan de flesta av oss ens var födda.
På söndag startar slutspelet för Sollentunas damlag. På andra sidan nätet väntar på bortaplan Lindesberg som till årets säsong fortsatt sin stora satsning mot att vara ledande i landet och ta sitt första SM – guld. Laget har värvat stort och mycket de senaste tre åren men har inte riktigt fått till det såhär långt och det återstår om årets upplaga har vad som krävs för att ta sig hela vägen.
Det blev en andra förlust av två möjliga i andra kvartsfinalen mot Tierp för Sollentunas herrar. Tierps högerspelare Dean Bittner visade upp ett anfallsregister som inte skådats på länge i Arena Satelliten och var i de första två seten helt ostoppbar. Sollentuna krigade mer i denna kvartsfinal än i den första, men föga hjälpte det och med den andra förlusten ligger man under med 0-2 i matcher och har hamnat i ett besvärligt läge. Förlust i bortamatchen på söndag och säsongen är slut för herrlaget. Slutresultatet i kvartsfinal 2:5 blev 1-3 (22-25, 19-25, 26-24, 19-25).
Lottningen i elitseren i volleyboll för damer gjordes direkt efter 18:e och sista omgången spelats klart under söndagen. Sollentunas damlag kommer att spela kvartsfinal mot Lindesberg, som placerade sig på tredje plats i grundserien. Sollentuna kom på 7:e plats och hela 20 poäng efter Lindesberg, men Sollentunas damlag ömsade skin ganska rejält under jul- och nyårsuppehållet och är ett lag med helt nytt klös i klorna.
Det blev en förlust i första kvartfinalen mot Tierp för Sollentunas herrar. Trots att man tog ledningen med 11-7 och 11-8 i de två första seten förlorar man stort då Tierp servar sönder Sollentuna. I tredje set får Sollentuna grepp om Tierps servar och lyckas dessutom bättre i egna anfallet. Fjärde set är jämnt upp till 20-21 innan Tierp tar 4 raka poäng. Slutresultatet blev 1-3 (20-25, 17-25, 25-16, 20-25). Kvartsfinal 2:5 spelas nu på onsdag kl 19:00 i Arena Satelliten, Sollentuna.