AKTUELLT
Kansliet
I sommar kör vi som vanligt både beachläger (v25-28 och V32-33) och inomhusläger (v33), välkomna att anmäla er!

Est. 1960I sommar kör vi som vanligt både beachläger (v25-28 och V32-33) och inomhusläger (v33), välkomna att anmäla er!
F97 har haft en fullmatad trettonhelg. Först sex spelare i Distriktslaget torsdag och fredag. Fem av dessa tillsammans med tre till åkte sedan till Baltic Sea Junior i Vanda, Finland för turnering lördag och söndag.
Efter uppehållet för jul- och nyårshelgerna drar seriesystemet igång igen. Sollentuna har förutom sina bägge elitserielag hela 8 seriespelande lag som nu på våren får vara med om det nya seriesystemet med en höst- och en vårserie. Här får du en liten guide till var lagen spelar i vår.
Det blev stora framgångar för Stockholm-Gotlands distriktslag när turnerningen DistriktsSlaget spelades under Grand Prix helgen. För fjärde gången i rad vann tjejerna guld och det blev ett andra raka silver för killarna. Bägge lagen hade stora inslag av Sollentunaspelare.
Trots en strålande inledning blev det tillslut förlust mot serieledande Linköping för Sollentunas herrar. I första set stod inte LVC att känna igen och Sollentuna dominerade och fram till 14-11 i andra så levde förhoppningen om någon stort i Satelliten, men Linköping visar att deras lägre nivå är hög och lyckades spela bra nog för att vinna matchen. Slutresultatet blev 1-3 (25-17, 22-25, 18-25, 19-25).
Sollentunas damjuniorer gör den bästa insatsen sedan 2006 i Ungdoms-GP och tar hem bronsmedaljerna trots en turnering där spelet inte gick som på räls. Mer info kommer under kvällen.
foto: Christoffer Talvis och Janne Åsberg
Under GrandPrix dagarna i Katrineholm finns även en turnering kallad DistriktsSlaget som är en kamp för killar och tjejer i den udda klassen U16 mellan Sveriges volleybolldistrikt. I år är det -97:orna som ska försvara Stockholm-Gotlands svarta färger och från Sollentuna är hela 6 tjejer och 9 killar med i lagen.
Sollentunas herrar tar emot serieledande Linköping på lördag när elitserien i volleyboll vänder inför vårsäsongen. Starten kunde inte blivit svårare då lejonen från Östergötland gått fram som en lie i skördetid under hösten och gjort processen kort med allt motstånd. Sollentuna har tränat bra under speluppehållet och ser fram emot att spela en mycket tuff match. Samtidigt säger vi välkommen till Axel Hermansson som i och med matchen tar steget upp i elittruppen på allvar.
Till trettonhelgen är det återigen dags för Ungdoms-GrandPrix som spelas som en del av tre under GP helgen i Katrineholm. Sollentuna kvalificerade sig till både kill- och tjejklasserna genom att komma bland de 6 främsta lagen i förra årets U19 SM. För killarnas lag är det ändrade förutsättningar medans tjejernas lag är i princip samma som från U19 SM.
Säg namnet Martin Yngerskog i volleybollkretsar någonstans i Sverige och samtalet tar fart, för alla har en åsikt om honom vilket gör honom till en av sportens stora profiler idag i Sverige. Martin har förutom att bjuda den svenska publiken på stor underhållning även haft en proffskariär bakom sig som innehåller erfarenheter som de flesta spelare inte får uppleva. Från denna tid har Martin Yngerskog i den fjärde krönikan valt att beskriva sina första dagar som proffs i Marseille. /Christer Ljung
Torsdagen 15 december var det officiell avslutning med julvolleyn. Alla samlades i Sporthallen och genomförde volleystafett, Kidsvolley, Volley2000 samt hederlig jorden runt samt drack julmust och glögg till ljudet av julmusik.
Hösten avslutades med klara segrar och nu vilar vi upp oss nån vecka och laddar upp inför våren 2012.