AKTUELLT
Kansliet
I sommar kör vi som vanligt både beachläger (v25-28 och V32-33) och inomhusläger (v33), välkomna att anmäla er!

Est. 1960I sommar kör vi som vanligt både beachläger (v25-28 och V32-33) och inomhusläger (v33), välkomna att anmäla er!
Sollentuna Volley fortsätter satsa på KidsVolley, dvs volleyboll för de allra yngsta, och har därför startat upp en ny träningsgrupp för barn födda -01 som fokuserar på KidsVolley. Träningsgruppen håller till i Rotebro på fredagar och redan efter 2 gånger är Gillboskolans gympahall fylld av aktivitet.
Sollentunas Herrar åkte till Vingåker med 5 raka segrar. Laget lyckades knipa en tröstpoäng i 2-3 förlustmatchen.
Sollentuna - Vingåker 2-3 (25-22, 26-24, 26-28, 13-25, 9-15)
Redan på förhand var det givet att bortamötet mot Team Valla B skulle bli en tuff uppgift för Dragets - män i sina bästa år. Motståndarna var inför drabbningen obesegrade på hemmaplan i Linköping. Tyvärr är det fortfarande så. Sollentuna B kunde inte ta en tolfte seger utan det blev säsongens andra förlust.
Team Valla B - Sollentuna B 3 - 1 (17-25, 25-23, 25-20, 25-16)
RIG är starka i sin hemma Frejahall. På förhand allt annat än tre säkra poäng alltså, men Sollentunas damlag vinner bortamatchen med klara 3-0 efter dryga timmens spel.
RIG Falköping- Sollentuna- 0 - 3 (15-25, 25-27, 12-25)
4:e omgången av FU17 Stockholm Volley Cup spelades under söndagen ute på Dalarö. Det var hela 16 lag i omgången och av de hade Sollentuna med hela 5 st. Bäst gick det för F93:orna som fick ge sig i skiljeset i finalen och därmed kom 2:a.
På söndag spelar Sollentunas Damer bortamatch mot RIG Falköping och damlaget är ute efter vinst för att bryta den poänglösa trenden.
På söndag reser Sollentunas herrlag till Vingåker för match i elitserien. Sollentuna har inför mötet 5 raka segrar och verkar ha hittat formen efter en mindre lyckad inledning av serien.
I division 3 Stockholm var det derby i vårserien där Sollentunas C damer mötte Sollentunas D damer i B-hallen på torsdagskvällen. Trots en rivstart av de yngre D tjejerna i första set så var det C damerna som tillslut tog hem segern med 3-1 och visade att gammal är äldst, i alla fall än så länge.
Säsongens elfte vinst, nummer nio med siffrorna 3-1, kom i söndags mot Norsborg. Bortalaget försvarade sig frenetiskt genom hela matchen men kunde inte hålla i den fina start som gästerna presterades. En skön seger för Sollentuna då spelet till en början gick lite på halvfart för att sedan blomma ut för Dragets - män i sina bästa år.
Sollentunas damlag spelade på söndagen bortamatch mot serieledande Engelholm, tillika Grand Prix vinnarna under trettonhelgen. Engelholm ställdes aldrig riktigt på prov i helgens match utan Sollentuna fick åka hem efter 63 minuters spel med en 0-3 förlust.
Sollentunas herrlag hade en framgångsrik helg i elitserien. Laget spelade två matcher i helgen och kunde vinna den 4:e och 5:e raka matchen i rad.
Sollentuna - Lugi 3-0 (25-17, 25-20, 25-22)
Solllentuna - Habo 3-2 (23-25, 25-19, 14-25, 28-26, 15-12)
Sollentunas PU19 lag vinner 4:e omgången av Stockholm Volley Cup efter att ha gått igenom omgången utan setförlust och uppvisar ett stort spel. I flickornas klass kom SVK E, eller F94, på en fin 3:e plats.