AKTUELLT
Kansliet
I sommar kör vi som vanligt både beachläger (v25-28 och V32-33) och inomhusläger (v33), välkomna att anmäla er!

Est. 1960I sommar kör vi som vanligt både beachläger (v25-28 och V32-33) och inomhusläger (v33), välkomna att anmäla er!
Sollentunas damlag spelar semifinal i Svenska Cupen på lördag 11:30 mot Hylte/Halmstad. Damerna är regerande mästare i cupen och skall försöka försvara cuptiteln även detta år. Går det som planerat står Sollentuna i final 13:00 på söndagen.
Målsättningen för Falkar var att stanna kvar i svart grupp och Hökar att vinna röd grupp, båda missade på skiljeset i avgörande matchen.
Sollentunas U17 killar spelade i lördags andra omgången av Stockholm Volley Cup och kom på andraplats. Därmed har laget kommit på tre st andraplatser i de tre tävlingarna de ställt upp i, vilket är en positiv start på säsongen.
Sollentunas damer vann med 3-0 efter en dryg timmes spel mot gästande Svedala. Bortalaget hade aldrig chans i något set utan det var Sollentuna som hade initiativet från början till slut. Segersiffrorna blev 3-0 (25-18, 25-15, 25-19).
Det blev tredje raka segern för Sollentunas herrlag, men det satt riktigt långt inne. Linköping hade hela tre matchbollar i skiljeset och satte själva den fjärde egna matchbollen och fastställde resultatet till 3-2 (15-25, 25-22, 22-25, 25-18, 21-19). Långt in i matchen var det alls inget skönspel frå Sollentuna, utan mer kamp och kämpaglöd som fick dem tillbaka och tillslut gav dem segern.
Sollentunas D damer spelade sin längsta bortamatch mot Jomala, Åland, under lördagseftermiddagen och vann en snabb seger med 3-0 (25-6, 25-11, 25-13). Resan tur-och-retur tog 14 timmar medans matchen var över på 43 minuter
Sollentunas herrlag har vunnit de inledande två matcherna med 3-0 och ställs i tredje omgången av elitserien mot det förmodade topplaget Linköping. Linköping har en tradition på senare år att fylla på laget med unga utlandsstuderande Australiensare och har även gjort så i år. Hur bra Sollentunas herrlag egentligen är i år får vi kanske en fingervisning om på söndag kl 17:00
Sollentunas damlag spelar 3:e omgången av elitserien och tar emot Svedala på hemmaplan. Inledningen har bestått av två femsetsmatcher, där den ena vanns och den andra förlorades. Nu är det kanske lite dags att bekänna färg för damerna och förhoppningsvis lossnar det rejält på söndag för laget. Läs vad Dave Egan, damlagets headcoach, har att säga inför matchen.
Ketil Turner är ny ordförande i Sollentuna Volleybollklubb. På årsmötet 7 oktober valdes en ny styrelse och på det konstituerande styrelsemötet därefter utsågs Ketil Turner till ny ordförande. De tre årens senaste ordförande, Bengt Malmfält, kvarstår som vice ordförande. Vem är då Ketil? Läs här hur han beskriver sig själv.
Sollentuna förlorade dagens match mot Marienlyst med 3-0 (23-25, 22-25, 23-25). Trots detta går man vidare som bästa tvåa med 2 bollar!
Sollentunas C herrar tog emot Strängnäs hemma på söndagen och vann med 3-1 (18-25, 25-18, 25-14, 25-22) efter säsongens mest imponerande spel. Trots att första set gick förlorat var det aldrig fara på färde och C-laget kunde mala ner motståndet ganska komfortabelt till slut. Efter fyra omgånga ligger laget i mitten av Division 2 Södra Svealand, men barrometern pekar uppåt för gänget
Sollentunas D damer spelade bortamatch mot Vallentuna B på lördagen i Division 3 Norra Stockholm. Inledningsvis spelade man riktigt bra i två set, men därefter gick musten ur laget och man föll tillslut med 2-3 (25-21, 25-18, 19-25, 18-25, 12-15).