AKTUELLT
Kansliet
I sommar kör vi som vanligt både beachläger (v25-28 och V32-33) och inomhusläger (v33), välkomna att anmäla er!

Est. 1960I sommar kör vi som vanligt både beachläger (v25-28 och V32-33) och inomhusläger (v33), välkomna att anmäla er!
Sollentuna besegrade Falkenberg med 3-1 i invigningsmatchen i nya hemmaarenan Satelliten. Det såg ut att bli 3-0, men bollen ville inte riktigt trilla hemmalagets väg i slutet av tredje set. Segersiffrorna blev 3-1 25-19, 25-20, 26-28, 25-21).
Ett stort test väntar Sollentunas damlag nu på söndag då man tar emot Örebro och samtidigt begår sin debut i nya hemmaarenan Satelliten. De bägge lagen ligger förnärvarande 3:a och 4:a i elitserien vilket gör att det bjuds på två toppmatcher under invigningshelgen. Med en Grand Prix plats på spel och spänningen av en ny sporthall har matchen mot Örebro ingridienserna till att kunna bli något extra, säger damlagets coach, Dave Egan.
Elitseriens två hittills obesegrade lag, Sollentuna och Falkenberg, möts under invigningen av Sollentuna kommuns nya hall, Satelliten, för att göra upp om segern i vad som kan beskrivas som en tidig seriefinal. Falkenberg ligger med en match mindra spelad 2:a i tabellen och har inte tappat poäng. Sollentuna leder tabellen, men tappade en poäng i 3-2 vinsten mot Linköping tidigare i höst. Matchen spelas som del av invigningscermonin vilket ger möjlighet till extra stämning och mycket publik.
Sollentunas Flickor 94 hade en spelledig helg i november och utnyttjade tillfället till att lägga in extra träning med Emily Turner då damlaget för en gångs skull inte hade match på en söndag.
Sollentunas herrlag vann enkelt borta mot Hylte i en match som var över på dryga timmen. Efter en inledning som var jämn rent poängmässigt tog matchen slut redan i början på andra set då Hylte visade sig vara numret för små denna dag. Segersiffrorna blev 3-0 (25-23, 25-15, 25-14).
Sollentunas damlag vinner en väldigt tuff men tillfredsställande seger på lördagseftermiddagen på bortaplan mot Lindesberg. Segersiffrorna blev 3-2 (26-24, 27-25, 18-25, 18-25, 15-13) . Segern var en stark laginsats där hela laget följde dagens gameplan.
Sollentunas C herrar vinner hemma i Division 2 Södra Svealand mot Södertelge B med 3-1 (25-17, 14-25, 25-18, 25-14). Matchen blev en aning ryckig då C herrarna vann ganska enkelt första set och därefter tog allt för lätt i andra, som man förlorade därför, innan man i tredje set hittade sitt spel igen. Via vinsten positionerar man sig i mitten av serietabellen.
På lördag åker Sollentunas damer till Lindesberg vilket är en repris på finalen i Svenska Cupen senast. Finalen för två veckor sedan blev en 3-0 seger till Lindesberg, men varje set var mycket jämnt och resultatet kunde lika gärna ha blivit annorlunda. Erfarenheten från den matchen ger förhoppningsvis möjligheter till justeringar för att svänga på resultatet till Sollentunas favör.
Det har varit svårt att ta 3 poöng i varje match i årets elitserie för damer och det var inget undantag i Söndagens match mot RIG Falköping. Det som i början av matchen såg ut att bli en enkel och snabb seger utvecklades i två av seten till en riktigt tajt och jämn match, men tillslut vann Sollentunas damer med 3-0 (25-23, 25-15, 25-23)
Sollentunas herrlag tog mycket riktigt sin femte raka seger av fem möjliga i elitserien, men det var säsongens svagaste insats mot ett icke ordinarie RIG Falköping. Från Sollentunas håll sjönk gradvis tempot i matchen medans misstagen ökade vilket ledde till ett tappat tredjeset. Slutsiffrorna blev 3-1 (25-13, 25-17, 23-25, 25-18).
foto: Olsin Sportfoto/Tage Olsin
Sollentunas D damer vann säkert mot Stockholms Vingar C i division 3 Norra Stockholm tidigt på söndagskvällen. Det var aldrig någon större nerv i matchen och att D damerna skulle ta hem segern och 3 poäng var ganska givet redan efter ett par bollar i första set. Slutresultatet blev 3-0 (25-11, 25-22, 25-12).
Det blev ytterligare en tung förlust för Sollentunas C herrar i Division 2 Södra Svealand. Tidigt på söndagsmorgonen spelade man borta i Solnahallen mot serieledande Solna och trots att man är med och hotar Solna i första och tredje set så blir det en 0-3 fölust med siffrorna 22-25, 13-25, 22-25.